Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/copperir/public_html/wp-content/plugins/justified-gallery/includes/fs/lib/includes/class-fs-logger.php on line 89
سوالات متداول – copper

متخصص در امور تهویه مطبوع با 22 سال تجربه

شنبه - پنجشنبه: 19- 9

خدمات 24 ساعته

پشتیبانی

ثبت گارانتی

09120398067

ساری، بلوار خزر، دریای8

سوالات متداول

سیستم تهویه مطبوع

سوال از شما، پاسخ از ما

ایجاد شرایط آسایش انسان در محیط های مختلف از طریق اجرای عملیات بر روی هوا از قبیل افزایش و کاهش دما٬ تغییر رطوبت و کاهش میزان گازها و ترکیبات مضر موجود در هوا .

کولرهای گازی بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند:کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط.

مبرد فشار پایین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود و دما و فشارش افزایش می یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای جذب شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند و با تغییر فاز از گاز به مایع تبدیل شود این مایع به کمک لوله مویین یا شیر انبساط فشار و دمایش باز هم کاهش می یابد تا توانایی جذب حرارت در اواپراتور را داشته باشد و این سیکل پیوسته تکرار می شود.

کولرهای گازی(تا ظرفیت ۳۲۰۰۰BTU/Hتک فاز) جهت تهویه اتاقهایی از متراژ تقریبی ۱۰ متر تا اتاق ها و سالن های با متراژ تقریبی بالا(حدود ۱۰۰متر)مناسب هستند.البته متراژهای ذکر شده جهت یک کولر گازی است و مشخص است که استفاده از چندین کولر گازی دستیابی به متراژهای بالاتر را امکان پذیر می سازد.

تمام کولرهای گازی حداقل مجهز به یک نوع فیلتر معمولی متداول قابل شست و شو(در قسمت یونیت داخلی یا همان اواپراتور) می باشند که بسته به آلودگی هوای محیط کاربری باید بین پانزده روز تا یک ماه یکبار شسته شوند.

فیلتر الکترواستاتیکی: هوای آلوده به ذرات معلق از میان یک میدان الکترواستاتیکی قوی عبور می کند و ذرات آن دارای بار منفی می شوند٬ این ذرات باردار از میدان الکترواستاتیکی دیگری عبور داده می شوند و ذرات منفی جذب ذرات مثبت شده و هوا از ذرات معلق تصفیه می شود. مناسبترین نوع فیلتر در صنایع تهویه خانگی این نوع فیلتر می باشد.

فیلتر های دیگری نیز از قبیل فیلتر یون نقره (از بین بردن باکتری ها)٬ فیلتر یونساز ٬ فیلتر بیولوژیک٬فیلتر ویتامین c و…. (به صورت سفارشی بر روی یونیت داخلی نصب می شوند) وجود دارند که کمتر از آنها استفاده می شود.

هوای گرم و مرطوب در برخورد با سطح سرد تولید رطوبت می کند ٬ به همین علت است که کولرهای گازی در تابستان (از طریق یونیت داخلی) رطوبت تولیدی را از طریق لوله درین به خارج از محیط تخلیه می کنند ٬ هوای گرم و مرطوب اتاق در برخورد با کویل های سرد اواپراتور(یونیت داخلی) رطوبت خود را تا حدی از دست می دهند که این مقدار رطوبت دفع شده به مقدار رطوبت نسبی(منظور همان درصد رطوبت هوا می باشد) و دمای هوای محیط ارتباط مستقیم دارد.

اسپلیت های ۹۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ بی تی یو را می توان تا حداکثر ۱۵ متر لوله کشی کرد که از این مقدار می توان ۷ متر در ارتفاع معادل دو طبقه عمودی کار کرد. اسپلیت های ۱۸۰۰۰ بی تی یو حداکثر ۱۵ متر و ۷ متر از این مقدار در حالت عمودی ، البته برخی مارک ها ۱۸۰۰۰ شان تا ۳۰ متر طول لوله کشی و تا ۱۵ متر در ارتفاع قابلیت دارند ، لوله کشی مجموع اسپلیت های ۲۴۰۰۰ ، ۳۰۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ می تواند تا حداکثر ۳۰ متر باشد که از این مقدار ۱۵ متر آن در حالت عمودی می تواند باشد یا معادل ۵ طبقه.

پاسخ نسبی است ، بدین معنی که اگر مشتری فضای کافی برای نصب یونیت خارجی ( کندانسور و کمپرسور) دارد و می تواند دو یا سه دستگاه را جا دهد خب بهتر است دستگاه تک پانله خرید کند که هم ارزان تر و کم مصرف بوده و کاملا” هر فضا مستقل است. اما اگر مشتری در آپارتمانی که بالکن ندارد یا دارد ولی کوچک است ، در برج و مجتمع های بزرگ سکونت دارد ، یا روی نمای ساختمان زیر پنجره امکان نصب ندارد و یا به پشت بام دسترسی ندارد خب بهترین حالت اسپلیت های چند پانله (MULTI) هستند . بطور کلی در واحد های مسکونی و تجاری توصیه میشود بجای کولرگازی چند پنله از یک یا چند کولرگازی تک پنل استفاده شود.

بعضی مشتریان دوست ندارند آب تخلیه شده از کولرگازی (درین) را به صورت دستی خالی کنند و یک ظرف زیر دستگاه بزارند و با نصب یک پمپ درین کولرگازی زیر دستگاه این کار را به صورت خودکار به پمپ محول می کنند. پمپ ها ظاهری زیبا و ابعادی کوچک دارند که می توانند به راحتی آب کولر را به بیرون یا سرویس اتوماتیک تخلیه کنند و کم صدا هستند.

ضمن تاکید مجدد بر ساده بودن امکان مدیریت بر هزینه‌های برق مصرفی ، توصیه‌های زیر برای خرید کولر گازی ارائه می‌شود:

الف) کولرهای گازی را از مبادی و فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و حتماً کولرهای دارای برچسب A خریداری شود. کاربرد این توصیه باعث می‌شود تا ‌۴٠ درصد در هزینه‌های برق مصرفی سرمایشی‌تان صرفه‌جویی شده و کولر منصوبه دچار مشکلات و نقص نشود.

ب) ظرفیت کولر گازی را متناسب با مساحت فضایی که نیاز به بردوت دارد ، انتخاب کنید. یعنی برای مساحت ۶ تا ۱۰ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌٩٠٠٠ Btu/h ، مساحت ۱۰ تا ۱۴ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌۱۲٠٠٠ Btu/h ، مساحت‌۱۴ تا‌۲۵ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌١۸٠٠٠ Btu/h، مساحت ‌۲۵ تا ‌۴۵ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌۲۴٠٠٠ Btu/h، مساحت ‌۴۵ تا ۷۰ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌۳۰٠٠٠ Btu/h و برای مساحت ‌۷۰ تا ‌١۰۰ متر مربع از کولر گازی با ظرفیت ‌۳۶۰۰۰ Btu/h استفاده شود.

ج) کولرهای گازی در سه کلاس منطقه‌ای گرمسیری ، معتدل و سردسیر تقسیم می‌شوند. موقع خرید متناسب با آب و هوای محل زندگی خود کولر را انتخاب کنید.

شارژ گاز برای کولرهای پنجره ای و پرتابل تا زمانی دستگاه خنک کنندگی خوبی دارد نیاز نیست چرا که دارای یک سیکل بسته هستند اما کلیه اسپلیت ها به دلیل استفاده از اتصالات برنجی در قسمت اتصال لوله مسی به دستگاه امکان خارج شدن تدریجی گاز وجود دارد لذا توصیه می شود سالی یکبار فشار آن توسط سرویسکار تنظیم شود.در مورد سرویس شستشو کلیه کولرها سالی یکبار نیاز دارند و باید کویل های اواپراتور و کندانسور با مواد خاص شوینده شسته شود و فیتلر ها نیز تمیز شود.

بله ساختمان های نوساز و یا با عمر کمتر از ۱۵ سال عمدتا دارای کنتور برق جدید و دیجیتال با آمپر ۲۵ یا ۳۲ هستند که اصلا مشکلی برای نصب ۱ الی ۴ دستگاه کولرگازی ندارند.